Navigation

Akrilik Boya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aug 20, 2021
0 Comments

Akrilik Boya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Birçok ürün ve yapı malzemeleri çeşitli boya türleri ile boyanarak, hem daha iyi görsellik oluşturması hem de dayanıklılığı artırılmaya çalışılmaktadır. Akrilik boya yağlı boyaya benzeyen, su bazlı boya çeşididir ve içerisinde, polimer emülsiyonu, pigmentte tutulan reçine parçacıkları bulunmaktadır. Her ürün için farklı boya türleri kullanılabilmektedir. Akrilik boyalar, pürüzsüz yapısı ile tüm düz olan yüzeylerde rahatlıkla çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Uygulandığı bölgelerde, sudan etkilenmemektedir. İşlem yaparken, ele bulaşma durumu olduğunda da su ve sabunla yıkama yapıldığında hemen çıkmaktadır.

Akrilik Boya Çeşitleri Nelerdir?

Yapılacak işe göre boya türünü ve çeşidini iyi belirlemek gerekiyor. Hobi amaçlı yapılan birçok işte akrilik türleri kullanılmaktadır. Boya çeşitleri, kullanım yerlerine, içeriklerine ve renk türlerine göre ayrılabilmektedir. Akrilik boyaların çeşitleri şunlardır.

 • Rich Multi Surface,
 • Südor,
 • Funny Kids Multimex,
 • Candence Hybrid Multisurface,
 • Talens art creation,

Bu boya çeşitleri farklı ürün yüzeylerinde kullanılabilmektedir. Boyama yapılacak olan ürün hammaddesine göre boya çeşidini belirlemek ve doğru ürünü kullanmak yapılacak olan işin daha iyi yapılmasını sağlayacaktır. Akrilik boyaların çeşitleri olarak belirtilen türlerinin her birisinin farklı renk seçenekleri bulunmaktadır.

Akrilik Boyalar Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boya ürünlerinin ilk üretimleri 1940’lı yıllara dayanmaktadır. İlk başlarda, evlerde, duvar boyama ürünü olarak kullanılmış, bazı yerlerde, binaların dış cephe boyası olarak kullanıldığı da olmuştur. Kullanım alanı oldukça geniştir ve günümüzde el sanatları işlerinde daha çok tercih edilmektedir. Birçok alanda kullanılmakta olup, genel kullanım alanları şunlardır.

 • Tekstil amaçlı,
 • Hobi amaçlı,
 • Ev dekorasyonu,
 • Ressamlar tuval boyama,
 • Cam, kağıt, seramik, kumaş boyama,
 • İç mekan tasarımları,

Kullanım alanına göre akrilik boyaların çeşitlerini kullanmak önemlidir. Her zemin için her boya çeşidi uyum sağlamayabilir. Boya türünü ve rengini belirlemek için boya özelliklerini ve tüm çeşitlerini bilmek gerekiyor. Bunun için uzmanlardan yardım alınabilir.

Akrilik Boya Ne İşe Yarar?

Boya ürünleri, daha çok iç tasarım alanlarında kullanılmaktadır. Akrilik boyaların çeşitlerinin yüksek kapatıcılık özelliği ve farklı renk seçenekleri bulunduğu için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. İç tasarımlarda, istenilen renk görüntüsünün oluşturulması ve ürünlere yenilik kazandırma, eskimeye karşı daha dayanıklı olma gibi birçok işe yaramaktadır.

Boyamak istediğiniz ürünü seçtiğiniz renge boyadıktan sonra boya fırçası temizliğini kolaylıkla yapabilir ve bir sonraki boyama işlemlerinde yine kullanabilirsiniz. Akrilik boyaların tüm çeşitleri, ısıya ve dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Bu özelliği ile çok farklı alanlarda rahat kullanım sağlamaktadır. Boya suda çözülebilmektedir, ancak kuruduğu zaman suya karşı dayanıklılığı artmakta ve suya dayanıklı hale gelmektedir.

Dayanıklı ve Güvenli Boya Ürünleri

Boya ürünleri içerisinde çeşitli kimyevi maddeler bulunmakta ve yanıcı özelliklere sahip olabilmektedir. Bu özelliğe sahip boyalar, çoğu zaman risk oluşturabilmektedir. Akrilik boya çeşitleri, su bazlıdır ve yanıcı özellikleri bulunmamaktadır. Isıya karşı dayanıklı olduğu için yanma özelliği göstermemektedir. Yanıcı özelliği olan boyalar solvent bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar, güvenli ve dış etkenlere karşı dayanıklı olduğu için birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Boyama Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Akrilik boyalarla boyanmak istenilen yüzeylere uygun boya türü ve renk seçimi yapmak ilk işlemdir. Boya seçimi yapıldıktan sonra ilk olarak boyanacak olan yüzey iyice temizlenir ve mümkün olduğu kadar pürüzsüz duruma getirilir. Boyamaya başlanırken, yüzey üzerinde toz olmamasına dikkat edilmelidir. Oluşacak tozlar, yüzeyde pürüz oluşturabilecektir. Boyama işlemleri için uygun fırça türü belirlenmeli ve boyama işlemi yapılmadığı zamanlar, boya kutuları kapalı tutulmalı ve boyanın hava alması önlenmelidir.

Evde Akrilik Boya Kullanmak

Akrilik boyalar ile evlerde, iç cephe, tavan, dış cephe boyama işlemleri yapılabilmektedir. Boya çeşitlerine göre mat görünümden parlak görünüme kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Akrilik boyaların en büyük özelliği hızlı kuruma özelliğinin olmasıdır.

Evlerde yapılan boyama işlemlerinde, kullanılan boya türü ve kalınlığına göre kuruma sürede değişse de, bir saat içerisinde kurumuş olduğu görülebilecektir. Hobi amaçlı boyama işlemlerinde, ilk boyama işleminden sonra ikinci kat boya uygulaması yapılacaksa, birinci katın iyice kuruması beklenmelidir.

Yapılacak işin türüne göre boya kaliteleri değişebilmekte ve daha uygun fiyatlara istenilen boya çeşitleri bulunulabilmektedir. Hobi ürünleri boyama işlemlerinde, boyama teknikleri kullanıldığında istenilen sonuç daha iyi alınabilecektir.

Comments: 0
Leave a Reply

No comments